2. pasaules kara rekonstrukcija 1944. gads

21.septembrī “Tīsu bāzē” būs skatāma rekonstrukcija 1944.gada 21.augustā notikušajai kauja uz Meitenes – Jelgavas šosejas.

27. jūlijā Sarkanā armija ieņēma Šauļus un frontes pavēlnieks armijas ģenerālis Ivans Bagramjans deva uzdevumu virzīties uz ziemeļiem un iziet pie Baltijas jūras, lai ielenktu vācu armijas grupu “Ziemeļi”.

Izmisīgas kaujas par Jelgavu norisinājās no 1944. gada 28. jūlija līdz 6. augustam, kad pilsētai un tās apkārtnei uzbruka padomju 3. mehanizētais korpuss. No 15. latviešu rezerves un mācību brigādes daļām un atsevišķām vācu vienībām izveidoja vairākus dažāda lieluma improvizētus kaujas formējumus pilsētas aizstāvēšanai.

Zem padomju armijas spiediena ne visas vācu armijas daļas paspēja savlaicīgi atkāpties.

Rekonstrukcijā tiks atveidots padomju armijas uzbrukums šādai atejošai vācu kolonnai, kura sastāvēja no latviešu, slovāku, spāņu un franču leģionāriem. Kauja notika tik negaidīti, ka tika saņemti gūstā vairāki vācu armijas leģionāri.

Tiks parādīta arī šo gūstekņu atbrīvošana, kas arī ir vēsturisks fakts.

Skolu jaunatnei vēlamies parādīt šo Latvijai traģisko faktu – vācu 15. SS divīzijā dienošie latvieši arī šajā kaujā cīnījās pret 43.padomju gvardes divīzijā iesauktajiem latviešiem.

Pasākums ir ikgadējs un starptautisks. Šogad, kopā ar latviešu kara vēstures rekonstrukcijas klubiem, piedalās viesi no : Igaunijas, Lietuvas, Polijas, Vācijas, Baltkrievijas, Slovākijas.

Pirms un pēc pasākuma būs iespēja apskatīt arī Zemessardzes 52. Kaujas atbalsta bataljona prezentāciju.

Kaujas rekonstrukcija sākas pl. 15.00, bet viesus, lielās apmeklētības dēļ, lūdzam ierasties no pl. 14.00, lai varētu savas automašīnas novietot stāvlaukumā.

Comments are closed.